22 113 14 87 hello@nativesworld.pl

Obozy językowe za granicą. O co należy zadbać?

Obozy językowe za granicą - o co należy zadbać?

Obozy językowe za granicą stają się coraz popularniejsze. Każdego roku tysiące dzieci wyruszają z Polski w różne zakątki Europy i świata żeby poznawać język bezpośrednio od native speakerów. Niestety na miejscu czasami okazuje, że to, co miało stać się dla nich niezapomnianą przygodą i krokiem milowym w nauce języka obcego, kończy się rozczarowaniem. Chcesz tego uniknąć? Sprawdź, co musisz wiedzieć, żeby nie zmarnować pieniędzy i nie zepsuć dziecku długo wyczekiwanego wyjazdu. 

Skoro zamierzasz wysłać swoje dziecko na kurs językowy za granicę, pewnie liczysz na to, że poczyni ono znaczne postępy w nauce języka obcego, nawiąże znajomości z rówieśnikami z innych krajów i pozna odmienną kulturę, a przy okazji ciekawie spędzi czas z dala od ekranu komputera. Nic dziwnego, zagraniczne obozy językowe promuje się bowiem jako przygodę życia i najefektywniejszą formę rozwijania umiejętności językowych, która zapewnia świetlaną przyszłość w sferze prywatnej i zawodowej. Tyle w teorii, a w praktyce? Sytuacja niekiedy ma się zupełnie inaczej. Niestety niewielu rodziców zdaje sobie sprawę z tego, że wraz z wykupieniem kursu naraża siebie i swoje dziecko na spore ryzyko. 

Pojawia się zatem pytanie: Jak wybrać obóz językowy dla dziecka, aby maksymalnie mogło ono wykorzystać swój potencjał? Duża liczba ofert, opisujących nie zawsze przejrzyście warunki wyjazdu, wcale nie ułatwia zadania. Wręcz przeciwnie, często rodzi tylko kolejne pytania, obawy i wątpliwości. Znasz to z własnego doświadczenia? W takiej sytuacji wystarczy, że skrupulatnie przeanalizujesz oferty obozów językowych dla dzieci i młodzieży, uwzględniając zarówno ich wady, jak i zalety. Podpowiadamy, jak je rozpoznać i obiektywnie ocenić. 

 

Upewnij się, że dziecko trafi do odpowiedniej grupy

Naszym zdaniem główną kwestią jest efektywność kursów językowych za granicą. Zapisując dziecko na taki wyjazd, nie możesz być w 100% pewnym, że przyniesie on oczekiwane rezultaty. Na miejscu może się bowiem okazać, że przez brak indywidualnego podejścia do każdego z uczestników, nie uda się w pełni wykorzystać możliwości, jakie oferują obozy językowe za granicą. Tak się najprawdopodobniej stanie, gdy dziecko trafi do grupy na nieodpowiednim dla niego poziomie językowym. Furtkę dla tego typu nieprawidłowości otwiera niewłaściwa, choć stosowana bardzo często, formuła testów poziomujących, opierająca się na sprawdzeniu kompetencji gramatycznych i leksykalnych, bez zweryfikowania umiejętności mówienia (kluczowej do rozwinięcia podczas obozów językowych za granicą). Najlepszym dowodem na niesłuszność tej metody jest przypadek uczniów z Azji, którzy ze względu na dobrą znajomość teorii są zwykle kwalifikowani do grup zaawansowanych, mimo że ich zdolność porozumiewania się często nie odpowiada temu poziomowi. 

Jeszcze trudniejsza wydaje się sytuacja odwrotna, gdy dziecko, którego mocną stroną jest posługiwanie się językiem obcym w mowie, a słabszą znajomość gramatyki, będzie na obozie zgłębiało przede wszystkim tę drugą dziedzinę wiedzy, choć do tego nie jest przecież konieczne przebywanie za granicą wystarczą spotkania z doświadczonym korepetytorem, przyswojenie zasad i regularne wykonywanie ćwiczeń. Jednocześnie będzie się ono otaczało rówieśnikami znającymi język na niższym poziomie, co nie pomoże mu w rozwijaniu zdolności porozumiewania się. Podobny efekt może wywołać przypisanie dziecka do grupy, w której dominują osoby jednej narodowości. Nie dość, że trudniej będzie mu się z nimi zintegrować, bo chętniej będą spędzać czas we własnym gronie, to co gorsza, również nie podniesie ono kompetencji związanych z mówieniem. 

Jak możesz zapobiec tym sytuacjom? Przede wszystkim poszukaj szkół, które w sposób indywidualny oceniają poziom językowy ucznia, a także są w stanie zagwarantować różnorodność narodową grupy. Poza tym nie przymykaj oczu na detale, bo te, choć z pozoru nieistotne, skutecznie obniżają efektywność nauki. Wśród nich trzeba wymienić zbyt duże grupy, w których nauczyciel nie zdoła poświęcić należytej uwagi każdemu uczniowi czy brak klimatyzacji w sali lekcyjnej wysoka temperatura znacznie osłabiają zdolność koncentracji (o czym często przekonują się np. uczestnicy kursów w centrum Londynu).

 

Zadbaj o bezpieczeństwo dziecka

Samotny wyjazd do obcego państwa jest dużym wyzwaniem, nie tylko językowym, ale też logistycznym. Twoje dziecko, aby mieć kontakt z żywą mową i kulturą danego kraju, najprawdopodobniej zamieszka u rodziny goszczącej, skąd codziennie będzie musiało dojechać na lekcje. Długa, daleka podróż z przesiadkami mogłaby być dla niego trudna, męcząca i niebezpieczna, dlatego wcześniej koniecznie upewnij się, że w pobliżu miejsca zamieszkania znajduje się przystanek komunikacji miejskiej, a ono samo leży w spokojnej okolicy i jest dobrze skomunikowane ze szkołą. Świadomość, że twojemu dziecku nic nie grozi, z pewnością przyniesie ci spokój tak potrzebny w sytuacjach, gdy wyobraźnia jest gotowa tworzyć czarne scenariusze. Z tego powodu nie zadowalaj się też lakonicznymi programami obozów językowych dla dzieci i młodzieży, tak licznie publikowanymi w broszurach czy na stronach internetowych szkół, ale wybierz ofertę ze szczegółowym planem wyjazdu, obejmującym godzinowy rozkład zajęć i aktywności pozalekcyjnych. Dowiedz się przy tym, czy lekcje będą prowadzić native speakerzy. Choć tobie może się to wydać oczywiste, że obozy językowe za granicą są prowadzone przez native speakerów to nie brakuje sytuacji, kiedy nauczycielami języka na takim wyjeździe są osoby dla których ten język też jest obcy. Upewnij się także, że po zakończeniu zajęć, dziecko nie zostanie pozostawione samo sobie, tylko bezpiecznie i w ciekawej formie spędzi wolny czas.    

 

Nie przelicz się! Ceny z folderów to dopiero początek

Obozy językowe za granicą to niemały wydatek, który ponadto bardzo trudno oszacować. Zamieszczane w folderach koszty wyjazdu językowego za granicą są bowiem tylko orientacyjne, co wynika z dynamicznie zmieniających się, a co za tym idzie trudnych do przewidzenia w momencie wykupienia kursu, cen lotów, transferu z lotniska i przejazdów środkami komunikacji miejskiej. Jeśli chcesz uniknąć zaskoczenia po otrzymaniu ostatecznego rachunku, najlepiej jeszcze przed zarezerwowaniem miejsca na obozie zorientuj się w przybliżonych cenach biletów lotniczych oraz transportu publicznego i przyjmij ich górną granicę. Jeżeli w dodatku musisz na własną rękę dotrzeć ze swojego miejsca zamieszkania na lotnisko w Polsce, nie zapomnij o doliczeniu tych kosztów do ogólnych szacunków.  

W kolejnym kroku sprawdź uważnie, czy cena obozu obejmuje nie tylko transport, nocleg, wyżywienie i zajęcia lekcyjne, ale też podręczniki i wszystkie niezbędne ubezpieczenia. Czasem może się okazać, że trzeba będzie dodatkowo zapłacić za dostęp do internetu, który za granicą jest niezbędny, ale też droższy niż w kraju (np. w Stanach Zjednoczonych opłaty są na tyle wysokie, że dla ich zminimalizowania lepiej zaopatrzyć się w lokalną kartę SIM). 

Poza uwzględnieniem podstawowych opłat, musisz bowiem wziąć pod uwagę dodatkowe i niemałe wydatki związane z indywidualnymi potrzebami, których organizator nie jest w stanie przewidzieć. Może się przecież zdarzyć, że twoje dziecko zgłodnieje na lotnisku, gdzie ceny są kilkakrotnie wyższe niż w sklepach, zechce kupić pamiątkę z podróży czy skorzystać w towarzystwie pozostałych uczestników obozu z nieprzewidzianych w programie, lokalnych atrakcji. Dzięki gotówce nie będzie musiało z zawstydzeniem odmawiać sobie przyjemności, na jakie stać jego rówieśników, a tym samym nie nabawi się kompleksów, których wyjazd ma go przecież pozbawić. 

Wartość kieszonkowego będzie prawdopodobnie oscylować w granicach nawet paru tysięcy złotych, choć wszystko zależy od długości obozu i miejsca pobytu. Nie szukaj tu jednak oszczędności, bo prywatne wydatki dziecka to inwestycja w dodatkowe wrażenia, możliwości obcowania z językiem i silniejsze poczucie własnej wartości. 

 

Poszukaj alternatyw

Jak widać obozy językowe za granicą oprócz zalet mogą nieść za sobą zagrożenia i trudności. To zatem naturalne, że przed wysłaniem dziecka na zagraniczny kurs możesz mieć obawy i wątpliwości. W takiej sytuacji na pewno warto zastanowić się nad alternatywą, którą stanowią obozy językowe w Polsce jak np. NativesWorld. Dzięki dużej liczbie zajęć indywidualnych i grupowych z native speakerami w warunkach immersji językowej, czyli stałego kontaktu z językiem, mogą one zapewnić twojemu dziecku podobne rezultaty co ich zagraniczne odpowiedniki, ale bez ukrytego ryzyka.   

Na tych obozach native speakerzy pochodzący z krajów Anglosaskich, Niemiec i Hiszpanii uczą swojego rodzimego języka i w interesującej formie przybliżają zwyczaje, tradycje i codzienność ich kraju. Stała obecność osób z zagranicy oraz wierne odwzorowanie realiów panujących w danym państwie stworzy twojemu dziecku wyjątkową możliwość zanurzenia się w obcej kulturze bez konieczności wyjeżdżania z Polski. To bez wątpienia uatrakcyjni mu pobyt, ale co ważniejsze, pozwoli poczynić znaczny postęp w porozumiewaniu się w obcym języku. Tylko w ten sposób będzie ono miało ciągły kontakt z żywą mową, sposobność osłuchania się z różnymi typami akcentów, a to wszystko podczas indywidualnych spotkań z native speakerem oraz ciekawych aktywności w gronie rówieśników, wypełniających niemal cały dzień: porannej rozgrzewki, zajęć kreatywnych, ruchowych czy zabawnych wieczorów na luzie. Dzięki temu, że nauka odbywa z dala od szkolnych sal, bez użycia podręczników i pod kierunkiem nauczyciela, który nawiązuje z uczniami partnerską relację, twoje dziecko szybko zapomni o nudzie i z łatwością przełamie obawy przed posługiwaniem się językiem obcym. 

 

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję

Jak widać, aspektów, które należy zweryfikować przy wyborze wyjazdu, jest dużo. Pamiętaj przy tym, że nie tylko obozy językowe za granicą umożliwiają naukę bezpośrednio z native speakerami. Obozy NativesWorld okażą się dla nich wartościową alternatywą i to bez konieczności wyjeżdżania z kraju. 

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Leave a Reply

  • Informacja dotycząca plików Cookies

Informacja dotycząca plików Cookies

Informujemy, iż w celu optymalizacji treści dostępnych w naszym serwisie, dostosowania ich do Państwa indywidualnych potrzeb korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Pliki cookies użytkownik może kontrolować za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Dalsze korzystanie z naszego serwisu internetowego, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje stosowanie plików cookies. Dalsze informacje znajdą Państwo w naszej Polityce Prywatności.